Kripto nakit yatırımcılığı, kişinin kendi finans uzmanı olduğu çağın başlangıcı olarak biliniyor. Mevcut ekonomik sistemlerle arasındaki farklardan ötürü çoğu iktisat uzmanı, kripto nakit konusuna ırak kaldıkları için bir uzman gözüyle değerlendirme yapamıyorlar. Ancak bu işlerle uzun yıllardır ilgilenen kişiler, çağımızın yeni kuşak finansal teknoloji uzmanları oluyorlar. 

Bu nedenle kripto nakit yatırımı dünyasında adını duyduğumuz isimler, daha önce geleneksel ekonomik sistemi değerlendiren uzmanlardan farklı oluyor. İyi bir yatırımcı ya da kripto nakit analisti, tavsiyeleriyle milyonlarca insanı etkileyebiliyor. Ian Balina da bunlardan birisi. Fakat dijital olan her sistemin bir parçası olan güvenlik problemleri, kripto paralar için de geçerli.

Ian Balina, YouTube üzerinden yaptığı kripto nakit yayınlarıyla ad yapmış bir yatırımcı. Kanalının 116 bin abonesi var ve Telegram grubunda ise 26 bin şahıs bulunuyor. Ian, insanları bilgilendirmek adına sürekli yayın yapıyor. Ancak bu yayınlardan birisinde, kripto nakit korsanlarının saldırısına maruz kaldığını anlayınca yayını derhal sonlandırdı. 

Yayın sırasında ilk etapta saldırıyı ayrım edemeyen Ian, kesilen yayının ardından Telegram grubuna dönüş yaptı. Ardından Twitter üzerinden duruma açıklık getirdi. Etherscan isimli kripto nakit cüzdanı uygulaması üzerinden kayıtlara bakan Ian, yayın esnasında 2 milyon dolarlık kripto parasının çalındığını görüyor.

Ünlü yatırımcının cüzdanındaki 20 milyon Necleus Bision, 2 milyon Pareto Network ve 1 milyon Loom isimli kripto paralar korsanlar tarafından çalınıyor. Ian, korsanların bu cüzdana erişmek için kurtarma e-postası olarak seçtiği eski adresini kullandıklarını düşünüyor. 

Kripto nakit yatırımcılığı, finansal teknoloji, esas iktisat ve nakit piyasası dışında üst düzey güvelik bilgisi gerektiren bir çalışma alanı. Bu nedenle yatırımcılık yapmak isteyen herkesin, öncesinde yeterli bilgi ve beceri donanımına sahip olmak için araştırma yapmaya ihtiyacı var.