TÜROB’un Ukrayna raporunda, bu sene Ukraynalı turist sayısının 1.5 milyona ulaşmasının, Türkiye’den gidişlerde de en az yüzde 20 artış öngörüldüğü belirtildi.İlişkili Haberler

  • İngiltere’den Türkiye’ye tatil rezervasyonları yüzde 84 arttı
  • “2018 yılı Türk turizminin altın yılı olacak”

Ukraynalıların 1.3 milyon kişiyle tatil turizminde en çok tercih ettiği memleket Türkiye olurken, geçen yıl Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısı 270 bin kişi gibi mühim bir düzeye ulaştı.

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Ukrayna raporunda, bu sene Ukraynalı turist sayısının 1.5 milyona ulaşmasının, Türkiye’den gidişlerde de en az yüzde 20 artış öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye ile Ukrayna arasında vizelerin kaldırılması, pasaport yerine kimlik belgeleri ile seyahat olanağı ve havacılık alanında yürürlüğe konulan sözleşmeler gibi uygulamaların turizm alanında sunduğu mühim fırsatların meyve vermeye başladığı belirtilen raporda, Ukraynalıların 1 milyon 284 bin kişiyle tatil turizmi için en çok tercih ettiği ülkenin Türkiye olduğu, geçen sene Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısının 270 bin şahıs gibi mühim bir düzeye ulaştığı anlatım edildi.

Ukrayna pazarına ilişkin öngörü ve beklentilere yer verilen TÜROB raporunda, Ukrayna’dan ülkemize gelen turist sayısının istikrarlı bir şekilde arttığına işaret edilerek, “Ukrayna’da en popüler vatan dışı destinasyonu Türkiye” ifadelerine yer verildi.

Turizm amacıyla Ukrayna’dan yıllık çıkan turist sayısının yaklaşık 1,9 milyon olduğu kaydedilen raporda, Türkiye’nin bu alanda aleni ara şef durumda olduğu aktarıldı.

MISIR RAKİP ÇIKABİLİR

Mısır’ın Türkiye’ye rakip olabileceğine de değinilen raporda, “Fiyat ve mevsimsellik gibi koşullar göz önüne alındığında Mısır pazarda hızla yükseliyor. Kısa vadede Mısır’a gidecek Ukraynalı turist sayısının ülkemiz ile başa kafa noktasına geleceği öngörülüyor. Nitekim; 2017 yılında ülkemize gelen Ukraynalı turist sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 23 artış gösterirken aynı sene Mısır’a giden Ukraynalıların sayısı yüzde 75 arttı” ifadelerine yer verildi.

VİDEO: YERLİ TURİSTE ZAM (BAZI OTELLER 2. ÇOCUK İNDİRİMİNİ KALDIRDI)