Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “İlk üç ayın rakamlarına göre 5 milyon 138 bin turist Türkiye’ye gelmiştir. Bu, geçtiğimiz tüm yılların rekorudur” dedi.İlişkili Haberler

  • Ukrayna’dan gelen turist sayısında aka artış
  • İşte Türkiye’nin 500 bin turist beklediği ülke
  • “Rus turist sayısında yaklaşık yüzde 20 artış öngörülüyor”
  • İngiltere’den Türkiye’ye tatil rezervasyonları yüzde 84 arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “İlk üç ayın rakamlarına göre 5 milyon 138 bin turist Türkiye’ye gelmiştir. Bu, geçtiğimiz tüm yılların rekorudur. İlk üç ay olarak geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda yaklaşık yüzde 35-36’lık bir artıştır” dedi.

Bakan Kurtulmuş, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Turizm İstişare Kurulu protokol imza törenine katıldı.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Turizm İstişare Kurulu toplantısının Türk turizmi için tarihi bir ehemmiyet taşıdığını belirterek, emeği geçen kuruluşlara teşekkür etti.

Yeni dönemde turizmin sadece Türkiye için değil, tüm dünya için mühim bir sektör haline geldiğinin altını çizen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki 10 yıllarda, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden birisi olacağı aşikardır. Daha evvel yaptığımız Turizm Şurası bize fazla mühim perspektifler kazandırmıştır. Turizm, Türkiye’nin stratejik bir sektörüdür. Allah’a şükür bu konuda mühim bir ivme kazandık. Turizm sektörünün gelişmesiyle beraber Türkiye’nin cari açığı da düşmeye devam edecektir. Geçtiğimiz sene resmi rakamlarla 47,1 milyar dolarlık cari açığa sahip Türkiye. Turizm sektörünün geçen sene rakamlarla 32 milyar dolarlık bir potansiyele ulaştığını düşünürsek, aşağı-yukarı tek başına bu yıldan itibaren turizm sektörü Türkiye’nin cari açığını kapatacak gücü yetecek bir sektör olacak”

“40 MİLYON TURİST, 32 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFLİYORUZ”

Bakan Kurtulmuş, geçen yılki 26 milyar dolarlık turizm gelirini bu sene 32 milyar dolara çıkaracaklarını belirterek, “İnşallah 40 milyon turist hedefliyoruz. 2023’te de bu sayının 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm gelirine Türkiye olarak ulaşacağımızı umut ediyorum. Rakamlar bizi ümitlendiriyor. Geçtiğimiz yıllarda zor süreçlerden geçtik. Sadece Türkiye içerisinden değil, Türkiye çevresindeki siyasi türbülanslar Türkiye turizmini etkiledi. Bundan ötürü turist sayısında düşüşlere tanık olduk. Ama fazla şükür 2017 yılı fazla güçlü bir art dönüş yılı oldu, 2018 fazla daha güçlü olacak” diye konuştu.

Erken seçim ve ramazanın sektörü etkilemeyeceğini belirten Kurtulmuş, yılın ilk çeyrek rakamlarına ilişkin şunları söyledi:

“Bu sene Rusya’dan gelen turist sayısının 5 milyon seviyesine ulaşacağını biliyoruz. Almanya’dan gelen turist saysının da 4 milyona yakın olacağı muhtemeldir. İşte ilk üç ayın rakamları ortadadır. İlk üç ayın rakamlarına göre 5 milyon 138 bin turist ziyaretçi ocak-şubat-mart ayında Türkiye’ye gelmiştir. Bu, geçtiğimiz tüm yılların rekorudur. İlk üç ay olarak geçtiğimiz yılla kıyasladığımızda yaklaşık yüzde 35-36’lık bir artıştır”

Konuşmaların ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmecileri Derneği (TÖSHİD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Deniz Turizmi Birliği( DTB ), Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) gibi sektöre cihet veren kurumların bir araya gelmesiyle oluşturulan Turizm İstişare Kurulu’na ilişkin protokol imzalandı.

6 AY BOYUNCA TURİST ALMAYACAK