Osmanlı’nın Anadolu’daki en nadide eserlerinden olan İshak Paşa Sarayı, 9 milyon liraya mal olacak etraf düzenlemesiyle ihtişamını artıracak.İlişkili Haberler

  • Tarihi saray beyaza büründü
  • Ağrı’da tarihi İshak Paşa Sarayı nisanda gelinlik giydi
  • İshak Paşa Sarayı kışın bir diğer güzel

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden İshak Paşa Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanlığının etraf düzenlemesi projesiyle yeni bir ihtişama kavuşarak turizme mühim bir katkı sağlayacak.

Osmanlı’nın Anadolu’daki en mühim eserlerinden ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin en görkemli yapılarından biri olan İshak Paşa Sarayı, kartal yuvası görünümü, mimarisi ve tarihi özelliğiyle yılın her mevsimi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

“Medeniyetler geçidi” olarak nitelendirilen bölgede Lale Devri’nde inşa edilen ve ülkede Topkapı’dan sonra en aka saray olan yapının, gerçekleştirilen muhtelif düzenlemeler ve yapılacak olan etraf düzenlemesi ile ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muhsin Bulut, geçen yıl bazı sıkıntılar nedeniyle sarayın yeteri kadar turist ağırlayamadığını anlatım ederek, bu yıl sezona daha iddialı girdiklerini söyledi.

Henüz turizm sezonuna girmemelerine karşın ziyaretçi sayısında geçen yıllara oranla yüzde 100’lük artış yaşadıklarını aktaran Bulut, “Son 2 ayda 15 bin ziyaretçi ağırladık. Sezonun aleni olmadığı bir devre olmasına karşın bu rakamı yakaladık. Bu yıl inşallah İshak Paşa Sarayı’nın 200 binin üzerinde bir ziyaretçi potansiyeli olacağını tahmin ediyorum. Bu etraf düzenlemesi ile de bu sayı daha da artacaktır” diye konuştu.

Muhsin Bulut, daha evvel sarayın restore edildiğine dikkati çekerek, bunun dışında etraf düzenlemesi konusunda ağırbaşlı adım attıklarını anlattı.

“İshak Paşa Sarayı’nın yıllardır ihmal edilen bir özelliği vardı” diyen Bulut, şöyle konuştu:

“Sarayda restorasyon anlamında ağırbaşlı çalışmalar yaptık ama etraf düzenlemesiyle ilgili de ağırbaşlı çalışma yapmamız gerekiyordu. Bunun için Valiliğimiz İl Özel İdaresince projesi hazırlandı, kuruldan geçti ve ihalesi yapıldı. İnşallah birkaç gün içerisinde sarayın etraf düzenlemesi ve peyzajını yapacağız. Projemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğiyle yürütülen yaklaşık 9 milyon liralık projedir. İshak Paşa Sarayı’nın çevresindeki çakıl taşları, düzensiz yollar ve sarayın önündeki taşlama merkezi yeniden düzenlenecek. Bu çalışmalarla saray, yeni silueti ile ziyaretçilerini karşılayacak”

“SARAY, HAFTANIN HER GÜNÜ TURİZME HİZMET EDECEK”

Muhsin Bulut, sarayın daha evvel pazartesi günleri kapalı tutulduğunu hatırlatarak, “İshak Paşa Sarayı artık pazartesi günleri de turizme hizmet edecek. Saray, mevsim şartlarına göre gün doğumundan batımına kadar aleni tutulacak. Bunu resmi olarak tur operatörleri, seyahat acenteleri ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) bildireceğiz. Artık pazartesi günü ziyaretçilerimiz kapıdan art dönmeyecek veya bunun için hususi bir ruhsat almalarına gerek kalmayacak. İshak Paşa Sarayı haftanın her günü aleni kalacak” dedi.

İstanbul’dan gelen Osman İlhan da İshakpaşa Sarayı’nı görmekten ötürü mesut olduğunu ve çevresindeki insanlara bu sarayı mutlaka görmeleri için tavsiyelerde bulunacağını söyledi.