Iğdır’da hava sıcaklıklarının bu sene önceki yıllara göre yüksek seyretmesi dolayısıyla yurda erken gelen göçmen kuşlar, Aras Kuş Cenneti’ni şenlendirdi.İlişkili Haberler

  • Türkiye’de yapılması gereken 25 şey

Tüm dünyada hava sıcaklıklarının kış ve ilkbahar aylarında önceki yıllara göre yüksek seyretmesi dolayısıyla göçmen kuşların yurda göçünün hızlanması Aras Kuş Cenneti‘ni de renklendirdi.

Dünyanın farklı noktalarından göç eden kuşlar, Türkiye’nin en aka kuş rasat istasyonları arasında yer saha Iğdır‘daki Aras Kuş Cenneti’ne bu sene yaklaşık 15 gün erken geldi.

Göçmen kuşlar, Afrika’nın yanı dizi Rusya, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya ve Çekya gibi ülkelerden gruplar halinde yurda geliyor.

Yavrularıyla Aras Kuş Cenneti’ne yerleşen kuşlar, burada üreyip ova geçirdikten sonra sonbahara doğru öbür ülkelere göç ediyor.

Göçmen kuşların erken gelmesi sebebiyle kuş seslerinin yükseldiği Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Kars Kafkas Üniversitesince kurulan Araş Kuş Cenneti Halkalama İstasyonu’nda, çalışmalar da erken başladı.

Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu, yaptığı açıklamada, kuşların bölgeye bu sene önceki yıllara göre daha erken geldiğine işaret etti.

Bölgede birçok kuş türü bulunduğunu aktaran Türkoğlu, “Göçmen kuşlar, havaların sıcak gitmesiyle Iğdır göç yollarına erken geldiler. Kuşların, mart ayının sonuna doğru başlayan bu yılki göçleri erken başladı. Erken gelen kuşlara ufak balaban, gece balıkçılı, arı şahini, step delicesi, atmaca, guguk kuşu, arı kuşu ve çorak toygarını misal verebiliriz” dedi.

KUŞLAR ERKEN GELİNCE HALKALAMA ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI 

Aras Kuş Cenneti Halkalama İstasyonu’nda görevli uzman biyolog Emrah Çoban da bu yılki çalışmalarının her zamankinden evvel başladığını belirterek, şunları aktardı:

“Çalışmalarımızın erken başlama nedeni havaların erken ısınması ve kışın öbür yıllara göre daha ılıman geçmesidir. Aslında dünyada aka bir mesele olan iklim değişikliklerini yavaş yavaş hissetmeye başladık ve bunu kuşlar da hissediyor. Kuşların erken göç ettiğini anladığımızda derhal kuş halkalama sezonunu açtık ve kuşlarla ilgili verileri almaya başladık”

“100 BİNE YAKIN KUŞA TÜRKİYE HALKASI TAKTIK”

Aras Kuş Cenneti’nde elde edilen verilerin her sezon incelendiğini ve bu veriler sayesinde kuş biliminin yanı dizi doğayla ilgili birçok gelişmenin ayrım edildiğini bildiren Çoban, şunları kaydetti:

“Bu veriler Türkiye’deki iklim değişikliğinin de aslında ne kadar hissedilir olduğunu gösteriyor. Halkalama istasyonunda 10 yıldır kıtalar arası göç edip buraya gelen, buradan tekrar farklı bölgelere giden 100 bine yakın kuşa Türkiye halkası taktık. Kuşlar sıcaklıkla göç eden canlılardır. Sıcaklıklar ne kadar erken artarsa ve ne kadar erken düşerse kuşlar da göçlerine bu şekilde adapte olup göçe başlıyor. Bu alanda yapılan tespitler, kuşların buraya daha erken gelip tekrar daha erken farklı bölgelere gittiğini gösteriyor”