Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası İnsuyu, iç aydınlatması, yürüyüş rotası işaretleri, acil butonları, telefon, kamera sistemi ve sosyal donatılarıyla dört mevsim ziyaretçilerini ağırlayabilecek hale getirildi.İlişkili Haberler

  • Mersin’deki Gilindire Mağarası ile buzul dönemine yolculuk

Burdur‘daki, Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası İnsuyu, yenilenen yüzüyle misafirlerine kapılarını açtı.

Burdur şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta Sarpgüney Tepesi’nin kalkerli yamaçlarında yer saha mağara, iç ve hariç güvenliğinden aydınlatmasına, sosyal donatı alanlarına baştan aşağı yenilendi.

Dr. Temuçin Aygen’in 1952 senesinde keşfettiği ve çalışmalar sonucu 1966’da Türkiye’nin ilk turistik mağarası olma özelliğini kazanan İnsuyu, sarkıt, dikit, sütun, duvar- perde damlataş, kalsit kristalleri ile bezeli tabii oluşumlarıyla dikkati çekiyor.

Suları kurumuş fazla sayıda göl çanaklarına sahip, birbirine bağlı iki bölümden oluşan İnsuyu Mağarası’nda, 525 metre uzunluğunda büyüleyici bir gezi alanı bulunuyor.

Bakım tamir çalışmaları nedeniyle yaklaşık bir yıldır kapalı olan mağara, iç aydınlatması, yürüyüş rotası işaretleri, acil butonları, telefon, kamera sistemi ve sosyal donatılarıyla dört mevsim ziyaretçilerini ağırlayabilecek güvenli bir yapıya kavuşturuldu.

MAĞARALAR ARASINDA ULAŞIMI EN KOLAY YERLERDEN BİRİ

Türkiye’deki mağaralar arasında ulaşımı en basit yerlerden biri olan İnsuyu, Burdur-Antalya yolu üzerinde yaklaşık 1 kilometre içerde yer alıyor.

Girişte yüze çarpan serinliğin karşıladığı mağarada, binlerce yılda oluşan sarkıt ve sütunların fotoğraflanabileceği büyülü bir yürüyüş rotası ziyaretçileri bekliyor. Bu rotada ilerleyenleri hayrete düşürecek büyüklükte eskiden içi su dolu göl çanaklarıyla karşılaşılıyor.

Mağaranın dışında peyzaj çalışmaları ile çocuklar için oyun parkı, günü boyu zaman geçirmek isteyen ziyaretçiler için de kafeterya ve mesire alanı oluşturuldu.