Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018’de yer saha ve Turkcell, CRM ve Analitik Çözümler Direktörü İnanç Çakıroğlu’nun yönetilen Yapay Zeka İle Rekabet Mi İş Birliği Mi? paneli katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Paneldeki Google Türkiye Pazarlama Direktörü Özgür Kirazcı, Garanti Emeklilik CEO’su Burak Göçer ve ZEK.AI’nin Kurucusu Onurhan Homriş konuştu.

A post shared by Teknoloji Zirvesi (@turkcellteknolojizirvesi) on Apr 4, 2018 at 8:01am PDT

İnsanlığın ve kurumların suni zeka ile rekabet etmesi mi yoksa iş birliği mi yapması gerektiğini sorgulayan panelde finansa alanında suni zekanın verdiği hizmetlerin kapsamı da konuşuldu. yatırım danışmanlığı sunan bir yazılım ürünü olan Zekai’nin işleyiş şekline de değinililen panelde, ZEKAI’nin tasarruf ve değerlendirme üzerine çalıştığı belirtildi. İnsan kaynağı bakımından milyarlarca Yatırım Danışmanının aynı şekilde hizmet vermesinin pek de olası olmadığı vurgulanarak ZEKAI’nin portföy yönetiminin demokratleşmesini amaçlandığı belirtildi.

ZEKAI ile beraber çalışarak Fon Koçu’nu ortaya çıkaran Garanti Emeklilik CEO’su Burak Göçer, fon koçunu kullana bir fazla kullanıcının sermayeler ile yeni tanıştığını anlatım etti. Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi ile şu anda 7 milyona yakın katılımcı kapital piyasası oyuncusu olduğunu söyleyen Göçer, yatırım fonları dünyasında 3 milyon yatırımcı olduğunu anlatım etti. Bu bağlamda ZEKAI’nin 20 bin alıcı ve iş problemini çözdüğünü de sözlerini ekledi.

A post shared by Teknoloji Zirvesi (@turkcellteknolojizirvesi) on Apr 4, 2018 at 8:02am PDT

Bu açıklamaların ardından Özgür Kirazcı’ya iş gücüne yönelik sorular yönelten İnanç Çakıroğlu, insanlığın suni zeka işimizi elimizden alacak kaygılarına gönderme yaptı. Kirazcı ise suni zekaya optimist ama temkinli bir yaklaşım içinde olduğunu belirtti. Teknoloji ve suni zekanın bir fazla sorunu çözebileceğini belirten Kirazcı, kişisel asistanların ve otomasyonların mailleşme ve seyahat planlama gibi konularda insanlara zaman kazandıracağını anlatım etti. Teknolojinin gelişimiyle yen iş alanlarının ortaya çıkacağını da anlatım eden Kirazcı, bunun en iyi örneğinin internet teknolojileri olduğunu da vurguladı.  Kirazcı, suni zeka konusunda kurumların ve devletlerin yaklaşımının öne çıktığını belirterek eğitimin öneminin de altını çizdi.

İnanç Çakıroğlu, 4. Endustri devriminin yaşandığı bu süreçte nasıl bir ekosistem olmalı sorusuyla bir diğer konuyu da tartışma  açtı. Onurhan Homriş 4. sanayi devriminin aka bir fırsat olduğunu belirterek 2030 senesine kadar dünyada tahmini 16 trilyon ekonomik deger yaratılacağını anlatım etti. Bu rakamın Çin ve Hindistan’in ulusal gelirine eşit olduğunu da sözlerine ekledi. Bu yarışın çoktan başladığını ve gelişmekte olan ülkelerin bu fırsatı fazla daha basit yakalayacağını belirten Homriş, Türkiye’nin daha hızlı devinim ederek devletin liderliği ve hususi şirketlerin katkısıyla bir merkez kent oluşturulması gerektiğini belirtti. Dubai ve ABD ve Singapur ülkelerini misal gösteren Homriş, Londra ve Cenevre gibi şehirlerin de birbirleriyle yarış halinde olduğunu vurguladı.

Burak Göçer ise sigorta alanında dünyadan örnekler paylaşarak Türkiye’deki uygulamaların sektörleri tamamen dijitalleştirerek her türlü işlemin uygulama üzerinden yapılması gerektiğini söyledi.

Panelin sonunda suni zeka ile ilgili bir rekabetten fazla fırsatın laf konusu olduğu sonucuna varıldı. Makine öğrenmesi ve derin öğrenmenin faydaya dönüşeceği vurgulanırken bir fazla sektörü etkileyeceğinin de altı çizildi.