Bugün gerçekleşen Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018‘de sahne saha IBM Watson ve Bulut Platformu Portföyünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Robert High, İçgörüden ilhama; bilgisayarın hayatımızda değişen rolü başlıklı konuşmasında suni zekanın geleceğini ele aldı.

IBM’in suni zeka çalışmaları kapsamında söze IBM Watson ile başlayan High, işe Jeopardy oyunu ile başladıklarını hatırlattı. Suni zekanın geleceğini aktaran High, suni zekanın insan zekasını geliştireceğini, suni zekanın bir vasıta olduğunu ve bu sayede insanların verebiliceğini söyledi. High, suni zekanın insanların sahip olduğu ön yargıları yeniden değerledirmesine yol açacağını da sözlerine ekledi.

İnsanlığın istikametini de yorumlayan High, suni zeka ile insanların bilişsel yeteneğini arttırabileceğini söyledi. Suni zekanın aynı zamanda doktorların tedavi kararlarına da muavin olabileceğini söyleyen High, suni zekanın lüzumlu bileşenleri ve metinleri okuyarak doğru zamanda doğru bilgiyi kullanıcılara aktarabileceğinin altını çizdi.

High, böylece suni zekanın yeni fikirler ve yeni uygulamalara yol açacağını belirterek suni zekanın artık adının değişerek geliştirilmiş/ arttırılmış zeka olarak anılması gerektiğini anlatım etti. İnsan zekasının taklidine gerek olmadığını söyleyen High, yapay zeka sayesinde doğru iç görülerin insanlara sunulabileceğini de aktardı.

Yapay zeka alanında makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknolojilerinin kritik bir öneme sahip olduğunu hatırlatan High, suni zekanın bizimle iletişime geçebileceğini ve yaratıcı süreçlerimizi etkileyeceğini de aktardı. Bu anlamda suni zeka teknolojisinin en mühim kısmının etkileşim olduğunun altını çizdi.

Sağlık gibi alanlarda Watson’ı uygularken yeni bir camia ve yeni bir sektörün oluşturulması gerektiğini gördüklerini aktaran High, bu nedenle IBM cloud’u oluşturduklarını açıkladı. Şirketlerin bu alanda API’lara kolayca ulaşıp kullanabildiğini de sözlerine ekleyerek bu çözümlere göz atmak isteyenleri ibm.com/clouds’a çağrı etti.

Yapay zekanın odaklandığı 2 nokta olduğunu belirten High, bunların konuşma ve keşif olduğunu belirtti. Konuşma tarafında suni zekanın en yaygın kullanımın chatbotlarda olduğunu söyleyen High, tekrar de bunun tek boyutlu bir iletişim olduğunu söyledi. Konuşmalarda altta yatan sebebi algılayamadığını anlatım etti. Günümüzde chatbotların konuşma kutucuğu gibi “chatbox”lara dönüştüğünü söyleyen High,  sesli asistanların varlığını da hatırlatarak bir sonraki aşama için yeni arayüzler gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili bir prototip videosu paylaşan High, 2 boyutlu arayüzün geride kalacağını belirtti. Bu anlamda sesli olarak devam eden etkileşimlerde kamera ve mikrofonun da ağırlıklı olacağını vurguladı.

Satın alma ve diyaloglarda suni zekanın katılımcının müsait gördüğü ve sosyal olarak kabul ettiği şekilde ilerleyeceğini anlatım etti. Suni zekanın sadece konuşma değil keşfe dayalı sistemler de analiz ettiğini söyleyen High, suni zekanın çağırışımları algılayabildiğini,  benzerlikleri bulabildiğini ve eşleştirme yapabildiğini söyledi.

Bilişsel yeteneklerin öneminin yanı sıra empatinin önemini de vurgulayan High suni zekanın insanların his durumlarının değişkenlik gösterdiğini anlayabileceğini de belirtti. Suni zekanın farklı şart ve bağlamlardan nasıl etkilendiğimiz anlayacağını söyleyen High, Watson’ın aynı cümlelerin farklı tonlanmasına, farklı cevaplar verdiğini de söyledi.