Teknoloji Zirvesi’nde GSMA Genel Direktörü Mats Granryd, akıllı bağlantı çağına giriş başlıklı konuşması ile dikkat çekti. Granryd sahneye çıktığına Turkcell’e ve Kaan Terzioğlu’na teşekkür ederek şirketin, görme engelliler için piyasaya sürdüğü My Dream Companion ürününün kendisini nasıl etkilediğini paylaştı.

İlk olarak İspanya’daki bir etkinlikte bu uygulamayla karşılaştığını belirten Granryd, Turkcell’in İspanya’daki konferansın yanı dizi BM Genel Kurulu ve Davos’a da katılarak mobil sektörüne ağırbaşlı bir katkı yaptığını vurguladı. Granryd, Turkcell’e milyonlarca Suriyeli mülteciyi destekledikleri için de teşekkür etti.

Konuşmasında mobil alanındaki mühim gelişmelere değinen Granryd, halihazırda mobil GSM alanında 5 milyardan fazla abone olduğunu anlatım etti. Granryd, mobil şirketlerin, dünyanın üçte ikisini bir araya getirdiğini de sözlerine ekledi. 2025 itibariyle 6 Milyar aboneye ulaşacaklarını belirten Granryd, fazla mühim fırsat ve sorumlulukların da kendilerini beklediğini belirtti. Granryd, mobil şirketlerinin BM sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için üzerine düşeni yapması gerektiğini de vurguladı.

Daha iyi bir geleceğin nasıl olacağını örneklerle anlatan Granryd, Nairobi’deki Grace isimli bir annenin kendisi ve oğlu için sıhhat hizmetlerine kolayca erişebilmesini misal gösterdi. Aynı zamanda Barselona’daki mSchools’dan bahseden Granryd, bu okulda eğitim görenlerin kendi uygulamalarını yazıp girişimler başlattığını anlatım etti. Turkcell’den de bir misal paylaşan Granryd, “Merhaba Umut” uygulaması ile suriyeli mültecilerin çeviri ve halk hizmetlerinden faydalandığını belirtti. Dinleyiciler daha detaylı örnekleri için https://www.caseforchange.com/’a çağrı eden  Granryd, mobil teknolojilerin 30 yıllık gelişimini de bir video ile paylaştı.

Mats Granryd, gelecekte göreceğimiz teknolojiler için ise 5 G ve suni zekadan bahsetti. 5G konusunda KT, İntel ve Samsung’un Kış Olimpiyatları’nda sunduğu hizmete değinen Granryd, kullanıcıların gerçek zamanlı aktarım ile yeni bir deneyim edindiğini de belirti. 5G’de lanse edilecek ticari hizmetler tarafında ise Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’nin işin öncüsü olduğunu belirtti.

2025’e kadar 1.2 Milyar kişinin 5G bağlatısı olacağını söyleyen Granryd, bu rakamın  dünya nüfusunun yüzde 40’ı yaptığını da sözlerine ekledi. 5G ile birlikte daha fazla 360 video, sanal gerçeklik ve avatar göreceğimizi söyleyen Granryd, iletişim yönteminin değişeceğini de anlatım etti. 5G kapsamında network slicing teknolojisinden de laf eden Granryd, hyperconnectivytenin eşiğinde olduğumuzu vurguladı.

Yapay zeka konusunda makine öğrenmenin gücüne ve yüksek hızda bağlantıya vurgu yapan Granryd, Amazon Echo ve Google Home gibi teknolojilerin fazla hızlı bir şekilde geliştiğini ve ağırbaşlı bir talep gördüğünü anlatım etti.  2018’de 1.8 milyar şahıs chatbot veya sanal asistan kullanacğını da sözlerini ekledi. Sürücüsüz araçlar sayesinde bir fazla verinin toplandığını belirten Granryd,yapay zeka tarafında hyperconnectivity’ye ihitiyaç olduğunu söyledi.

Gelecekte kişiselleştirilmiş deneyimlerin ehemmiyet kazanacağını anlatım eden Granryd, kişisel asistan sayesinde kullanıcıların sadece sesini kullanacağını vurgulayarak  klavyeler kalmayacağına dikkat çekti. Big Data konusundaki testlere değinen Granryd, bu testler sayesinde Brezilya’nın Sao Paulo kentinde hava kirliliğinin önüne geçildiğini anlatım etti. Yapılan testlerin faydalarını anlatmaya devam eden Granryd, Hindistan’da insan devinim paternlerini anlayarak tüberküloz hastalığının yayılmasının engellendiğini de sözlerine ekledi. Yine bu testtler sayesinde afet kuruluşlarının vaka anında etkin bir şekilde müdahale etmesinin sağlanacağını da anlatım etti.

Yapay zeka alanında kullanılan ucuz ve ileri sensörlere vurgu yapan Granryd,   gerçek zamanlı verinin her konuda üretim verimliliği arttıracağını anlatım etti.  Robotların insanların yanı dizi birbirleriyle de beraber çalıştığı bir gelecekten bahseden Granryd, birbirlerine art bildirimde bulunan robotların daha akıllı kararlar verebileceğine de değindi.

Son olarak mobil sektörünü ekonomik anlamda rakamlarla anlatan Granryd, sektörün geçen sene 3.6 trilyon ekonomik paha yarattığını anlatım etti. Üstelik bu rakamın gayri safi ulusal hasılanın yüzde 4.5’ini oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Sektörün halk harcamalarına ve vergi gelirine katsının ise 500 milyar dolar civarında olduğunu anlatım etti.

Son olarak Granryd, uluslararası anlamda sektörün gelişmesi için  harmonize spektruma,  yatırımların önünü açılması için konsolidasyona, adil bir rekabete gereksinim olduğunu söyledi. Granryd, sözlerine son verirken veri koruma ve mahremiyetin önemine değinmeyi de ihmal etmedi.