Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook’un, Mark Zuckerberg’in Cambridge Analytica krizi ve Federal Ticaret Komisyonu soruşturmasına yönelik eleştirilerine Facebook CEO’sundan cevap geldi.

Vox‘da yapılan röportajda Zuckerberg, Cook’un argümanını samimiyetsiz ve sığ olarak  değerlendirdi. Zuckerberg, Cook’un Facebook’un iş modelini eleştirilerine karşılık, olarak Facebook insanlara odaklanan, ücretsiz bir platform olduğunu söyledi. Zuckerberg, “Reklam destekli bir modele sahip olmak, bu hizmeti insanlara ulaştırmak için destekleyebilecek tek akılcı modeldir.” dedi.

Facebook CEO’su sözlerine Apple’ın iş modelini eleştirerek cevap verdi. Zuckerberg, “Sadece varlıklı insanlara hizmet etmeyen bir hizmet inşa etmek istiyorsan, o vakit insanların karşılayabileceği bir şeylere sahip olman gerekiyor” diyerek Cook’a karşı tepkisini sürdürdü. “Facebook’ta, bizler herkesin kullanabileceği ücretsiz  ve daha düşük ücretlerde bir servis sağlamalarına odaklanıyoruz. Bunun insanları umursamadığımız anlamına gelmediğini düşünmüyorum.” dedi.

Facebook, fazla fazla kullanıcı kaybetmedi

Facebook veri gizliliğine yönelik duygulu bir konuda ağırbaşlı skandallar yaşıyor gibi görünse de, rakamlar şirketin PR krizi dışında fazla aka bir sarsıntı yaşamadığını gösteriyor.  Her ne kadar şirket hisseleri geçtiğimiz Temmuz ayından beri en düşük seviyede işlem görse de şirket değerinde ağırbaşlı bir yitik yaşanmadı.

Öte yandan platformda kullanıcıların etkileşim oranları düşse de, yapılan araştırma sonuçları Facebook’un ağırbaşlı oranda kullanıcı kaybetmediğine işaret ediyor. The Raymond James tarafından yapılan araştırmada, Kuzey Amerika’da günlük aktif kullanıcı sayısının 185 milyondan 184 milyona düştüğü belirtiliyor. Facebook ise bu durumu şirketin platformda yayınlanan viral videoların erişim oranlarını düşürdüğü ve havadis, bilgi, salık kaynağında yaptığı değişikliklerden kaynaklı olduğunu söylüyor.

Görsel Kaynak: Vox