Tesla’nın hisselerindeki son bir yılda yaşanan yaklaşık yüzde 50’lik düşüş iyi ya da vahim olarak iki farklı kutupta yorumlanıyor. Kimilerine göre bu, gelecekte yeniden yükselecek Tesla hisselerini satın almak için mükemmel bir fırsat, kimilerine göre ise Tesla iflas öncesindeki son aylarını yaşıyor.

Tesla hisseleri son 365 günün en düşük seviyesini görürken, 1 sene evvel vasıta üreticisi Ford’u geçen şirket değeri, sıralamada yine Ford’un gerisine düştü. Tesla’nın piyasa değeri 42,063 milyar dolar, Ford ise bugünlerde 43,588 milyar dolar seviyesinde işlem görüyor.

Tesla’nın Model 3 üretimine odaklanan Musk ise, vasıta üretiminde doğacak sorunların kontrolünü tamamen eline alabilmek için uyku tulumuyla fabrikaya taşındı. Musk, öncelikli olarak elektrikli sedan aracın haftalık üretim kapasitesini artırmak istiyor. Zira, gelen haberler de biraz olsun müspet bir tablo çiziyor.

Model 3 üretim sayısını haftalık 2.000’in üstüne çıkaran şirketin, sene sonunda bütün vasıta üretim kapasitesini geçtiğimiz yıla göre dört kat artıracağı tahmin ediliyor. Ekonomik eder segmenti ile dikkatleri üzerine çeken Model 3, bu artan seri üretim sayısı ile para akışını da hızlandırabilir. Bu da Tesla’nın rahat, derin bir soluk alabileceği anlamına geliyor.

Elon Musk: “Araba işleri cehennem gibi” 

Ancak Musk,  Tesla 3 üretiminde dümeni eline alarak  şirketin kıdemli mühendisi Doug Field’i  bir köşeye atması ile de suçlanıyor. Twitter’dan gelen bu suçlamaya ise cevap vermede gecikmeyen Musk, CEO olarak işinin şu anda tamamen Model 3 üretimine odaklanmak olduğunu  yazdı. Musk, Doug Field için de övgü dolu sözler yağdırmayı ihmal etmedi.  Doug için vasıta mühendisliğine odaklanan dünyanın en yetenekli mühendislik yöneticilerinden biri olduğunu söyledi.

About a year ago, I asked Doug to manage both engineering & production. He agreed that Tesla needed eng & prod better aligned, so we don’t design cars that are crazy hard to build. Right now, tho, better to divide & conquer, so I’m back to sleeping at factory. Car biz is hell …

— Elon Musk (@elonmusk) April 2, 2018

Musk sonrasında tweetine şu sözlerle devam etti: “Yaklaşık bir sene önce, Doug’dan hem mühendisliği hem de üretimi yönetmesini istedim. Tesla’nın mühendislik ve üretimin daha iyi bir şekilde hizalanması gerektiği konusunda hemfikir oldu, bu yüzden yaratması zor olan araçları tasarlamıyoruz. Şu anda, ” böl ve fethetmek” stratejisi  daha iyi, ben de fabrikada uyumaya art döndüm .. Araba işi cehennem gibi… ”

Evet, Tesla zor bir boğazdan geçiyor. Ancak bu, şirketin iflas edeceği anlamına gelmiyor. Şirket üzerinde menfi bir hava yaratılmak istenmesi spekülasyonları artırmak ve yatırımcıları korkutmaktan diğer bir vaziyet değil.

Bu arada Musk ise tansiyonu düşürmek için konuyu esprili bir şekilde yorumluyor. Musk, 1 Nisan şakası olarak iflas ettiğini duyurduğu ve  üzerine çektiği Tesla karton ile bir Tesla Model 3 aracına yaslandığı bir fotoğraf paylaştı. Ancak görselin alt metni, Musk’ın kontrolü elinde tutan ve spekülasyonların onu ve şirketini yıkmasına ruhsat vermeyeceği kuvvetli bir kişiliği olduğu mesajını veriyor.  Sonuç olarak Tesla’nın hisseleri düşse de, şirketin bu süreci atlatacağından şüphemiz yok.

Elon was found passed out against a Tesla Model 3, surrounded by “Teslaquilla” bottles, the tracks of dried tears still visible on his cheeks.

This is not a forward-looking statement, because, obviously, what’s the point?

Happy New Month! pic.twitter.com/YcouvFz6Y1

— Elon Musk (@elonmusk) April 1, 2018