Teknoloji devi Apple suni zeka alanında rakibi olan Google’dan mühim bir ismi kendi şirket bünyesine kattığını duyurdu.  Son olarak suni zeka alanında üst düzey yönetici olarak vazife alan John Giannandrea, bilhassa iPhone’un suni zekası Siri’yi geliştirmek için Apple’a katılıyor.

New York Times’da yer saha habere göre Giannandea, Tim Cook’a rapor veren 16 yöneticiden biri olacak. Kendisi Apple’ın “makine öğrenimini ve suni zeka strateji” biriminin başına geçecek.

Apple’ın yöneticiyi şirket bünyesine katması bir zafer olarak kabul ediliyor. Zira bilhassa ev asistanları konusunda  Amazon ve Google’ın arkasında kalan Apple, suni zeka ve makine öğrenimi ile Siri‘yi geliştirerek rekabette yerini güçlendirmek için bir fırsat yakalayacak.

Metaweb isimli bir girişimde CTO olarak çalışan Giannandrea, girişimi satın aldıktan sonra Google’a  ilk kez 2010 yılında katıldı. Google’da suni zekanın öncelikli bir rol oynamasında aka etkisi olan yönetici, Google arama sonuçlarının geliştirilmesine öncülük etmişti.