İstanbul’a henüz kar bastırmadı ama Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu son teknoloji kış bakım araçları ile karla mücadeleye hazır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu; köprü ve otoyol için hususi olarak tasarlanan, en son teknoloji karla mücadele araçları ve konusunda eğitimli ve uzman ICA ekipleri ile 7/24 güvenli ve konforlu sürüş için etkinlik gösteriyor. 161 no’lu Otoyol Acil Yardım hattı da kesintisiz hizmet sunuyor.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu işleten ICA, karla mücadeleye amade olduğunu bakım araçlarını tanıtarak gösterdi. Son teknoloji kış ve karla mücadele ekipmanları ile donatılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda çalışmalar Ana Kontrol Merkezi’nden 376 kamera ve zemin sıcaklığını ölçen sensörler ile izleniyor. Karla mücadele için hususi olarak tasarlanan araçlarda bulunan GPS sistemi ile konum, ısı/sıcaklık algılayıcı, hız, atılan/püskürtülen malzeme miktarları ve malzeme cinsi, kalan miktar, gidilen yol ile ilgili bütün veriler hem sürücü operatörünün hem de Ana Kontrol Merkezi’nin her an ulaşılabildiği veri ağında gösteriliyor.

 

3 şeride aynı anda müdahale

 

Solüsyon Tankı ve Püskürtme Tesisatı takılı araçlar otoyol üzerinde 3 şeride aynı anda müdahale edebilecek özelliklere sahipken Tuz Damperi ve Serpici Ekipmanı takılı olan araçlar ise 12 metre tuz serpme yapabiliyor. İhtiyaç halinde tuz ve solüsyonu aynı anda karıştırıp serperek, tuzun daha hızlı tesir göstermesini sağlıyor.

 

Kış bakımında araçların önüne takılan kar küreme bıçaklarında ise devinim ve denge sensörleri mevcut. Kar küreme işlemi esnasında bıçaklar, yol yüzeyinde bulunan tümseklere ya da genleşme derzleri gibi kısımlara geldiği anda otomatik olarak devinim edebiliyor ve malzemeye ziyan vermeden laf konusu yüzeyi geçip sonrasında da yine eski konumlarını alabiliyorlar. 2 farklı tipte kar küreme bıçağı kullanılan araçlardaki Teleskopik Bıçaklar güvenlik şeritlerinde biriken karları da temizleyecek şekilde uzayabiliyor.